Поддршка за ублажување на социо-економските последици од влијанието на Ковид-19 за најранливите групи граѓани —

Кризата предизвикана од епидемијата на КОВИД-19 сериозно ги погоди сите сегменти на општеството и сите граѓани, но сепак диспропорционално поголем ефект и штета се предизвикани кај обесправените групи, жените и маргинализираните заедници. Со цел да се ублажат социо-економските последици од влијанието на Ковид-19 за ранливите групи, Фондацијата Отворено општество – Македонија обезбеди 148.000 долари локална […]

via Поддршка за ублажување на социо-економските последици од влијанието на Ковид-19 за најранливите групи граѓани —

Пет квалитети на силните мажи од кои некои жени се плашат — Мој Збор

Постојат мажи кои се прекрасни партнери, интересни луѓе, господа, разумни, авантуристи и дефинитивно имаат што да понудат, без разлика дали е за врска, работа или хоби. Која дама не би сакала таков господин до неа? Секоја, но само на зборови. Вистината е дека таквиот маж покажува посебен став и подготвеност за компромис, но истото го […]

via Пет квалитети на силните мажи од кои некои жени се плашат — Мој Збор

Зошто диетите не успеваат? — Твојата ХРАНА, Твое ЗДРАВЈЕ

Денес бараме од луѓето да донесат одлуки за кои никогаш не сме еволуирале за да ги направиме, никогаш не било поставено пред нас да намалиме од телесната тежина. Под зборот “диета” во овој текст, мислам пред се’ на некој што е на “диета”, некој што радикално го сменил тоа што обично го јаде, редуцирал продукти […]

via Зошто диетите не успеваат? — Твојата ХРАНА, Твое ЗДРАВЈЕ

Танцуваj со ме не на Месечината — VOICES

Танцот е начин да се создаде страст помеѓу двајца и тоа на каков уметнички начин… Кога танцувате со вашиот партнер, уште во првиот момент влегувате во свет кој се состои само од вас двајцата. И за надворешниот свет вие зборувате на непознат јазик кој е безгласен но сепак разбирлив по неговата убавина. Овој текст воглавном […]

via Танцуваj со ме не на Месечината — VOICES

Ковид 19 го има во Каменица — Be Face Multimedia

По подолго време во листата на заболени од Ковид-19 се најде и Делчево со 3 нови случаи. Неофицијално сите случаи се од М.Каменица и се поврзани со случајот кој пред неколку дена се појави во Македонска Каменица, но засега информацијата не е потврдена. Со првиот случај на коронавирус во Македонска Каменица, бројката на активни случаи […]

via Ковид 19 го има во Каменица — Be Face Multimedia

4 те активни на Ковид 19 од Каменица имаат стабилна здраствена состојба — Be Face Multimedia

Последните неколку случаи на позитивни пациенти од Ковид-19 во М.Каменица кои беа регистрирани како пациенти од Делчево предизвика паника меѓу жителите во двете општини, но според директорката на делчевскиот здравствен дом Марија Глигоровска, паниката била непотребна. Таа во својата денешна изјава ја расчисти дилемата зошто пациентите кои се позитивни на вирусот иако се од М.Каменица […]

via 4 те активни на Ковид 19 од Каменица имаат стабилна здраствена состојба — Be Face Multimedia

Шарҳи Маснавӣ (412) — Кимиёи саодат

Худу андохтани хасм дар рӯйи амирулмӯъминин Алӣ каррамаллоҳу ваҷҳаҳу ва андохтани амирулмӯъминин Алӣ шамшер аз даст (4) * * * Эй Алӣ, ки ҷумла ақлу дидаӣ, Шаммае вогӯ аз он чӣ дидаӣ. Эй Алӣ! Ту ки саросар ақлу бинишӣ, ҷилвае аз мушоҳадоту мукошафоти худро барои мо баён кун. Шамма: чизи андак. Теғи ҳилмат ҷони моро […]

via Шарҳи Маснавӣ (412) — Кимиёи саодат

Согледувања на некои аналитичари за развојот на политичкиот ислам — ИНФО – ИСЛАМ

Професорот Зоран Матевски, социолог на религија, веќе неколку години го истражува религискиот фундаментализам, за кој вели дека најмногу е врзан со исламот и е најприсутен во исламските земји, иако може да биде присутен и во христијанството.

via Согледувања на некои аналитичари за развојот на политичкиот ислам — ИНФО – ИСЛАМ

Адвокат Велибор Марковић о пропалим преговорима Митрополије и Владе ЦГ —

На основу јучерашњих изјава предсједника Владе Црне Горе госп. Душка Марковића и потпредсједника Владе и министра правде госп.Зорана Пажина, могло би се закључити да је Митрополији црногорско-приморској од стране Владе понуђено више уступака који би довели до измјена и допуна Закон о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, али да их Митрополија […]

via Адвокат Велибор Марковић о пропалим преговорима Митрополије и Владе ЦГ —

Noli me tangere кон книгата Пандемија: Ковид 19 го тресе светот од Славој Жижек — Literatura.mk

Не допирај ме (Noli me tangere), ѝ вели Исус на Марија Магдалена непосредно по воскреснувањето. Истото важи и денес, во екот на најголемата пандемија во современата историја на човештвото. Не смееме повеќе да се допираме. Допирањето, блискоста, тактилноста се строго забранети во време на пандемија! Иако нашиот супстрат го чини нашата душа, ние сепак сме […]

via Noli me tangere кон книгата Пандемија: Ковид 19 го тресе светот од Славој Жижек — Literatura.mk

У ИМЕ ОЦА И СИНА И СВЕТОГА ДУХА-По мојем тумачењу у времену; У ИМЕ ТВОРЦА И ЖИВОТА И СЕЋАЊА — Dobro dosli na Internet prezentaciju srpske dijaspore

Верујем да ће ме неки због овог става прогаласити секташем да би само оправдали своју неспособност да иду у корак с´временом-Тима и таквима поручујем да нисам секташ нити ми то пада на памет да будем. Мој циљ је да подсетим на чињеницу да је Божјом вољом све подлежно непрестаном кретању, развоју и новим сазнањима да […]

via У ИМЕ ОЦА И СИНА И СВЕТОГА ДУХА-По мојем тумачењу у времену; У ИМЕ ТВОРЦА И ЖИВОТА И СЕЋАЊА — Dobro dosli na Internet prezentaciju srpske dijaspore

Филипче : Пандемијата не спласнува, секаде каде што се попуштаат рестриктивните мерки има нови заразени — International Daily Info

Простото споредување само на бројките не е показател на состојбата, туку битно е да се знае на што се должи зголемениот број новодијагностицирани лица со ковид-19. Системот што го спроведуваме на широко тестирање и идентификување на сите, па и асимптоматските пациенти, сметам дека е одличен. Секаков друг, поинаков пристап, може да доведе одеднаш да бидат […]

via Филипче : Пандемијата не спласнува, секаде каде што се попуштаат рестриктивните мерки има нови заразени — International Daily Info

Пабло Неруда, нобеловецот кој со неговото дело се стекнал со бесмртност — Крајбрежје на ДВА спротивни света

Еден од најзначајните и највлијателните поети од 20 век, роден е два пати – првиот пат како Рикардо Нефтали Рејес Басоалто

via Пабло Неруда, нобеловецот кој со неговото дело се стекнал со бесмртност — Крајбрежје на ДВА спротивни света

Христос и римскиот офицер кој знаеше дека има власт и над себе — с в и т о к

А кога влезе Исус во Капернаум, се приближи до Него еден стотник и Го молеше говорејќи: Господи, слугата мој лежи дома фатен и многу страда. Исус му рече: „Ќе дојдам и ќе го излекувам.” А стотникот одговори и рече: „Господи, не сум достоен да влезеш под мојот покрив; но кажи само збор и слугата мој […]

via Христос и римскиот офицер кој знаеше дека има власт и над себе — с в и т о к

Маска која живот значи — Bit Moda Magazine

Март 2020-те ћу памтити по замрзнутим прстима у реду за маске, у раним јутарњим сатима, пре зоре, већ је колона била дуга 100 метара, често задња маска би нестала у трговини баш када дођем на ред, па опет сутрадан у колону, док пада киша раднице из трговине би нас ако желимо прскале новим спрејом против […]

via Маска која живот значи — Bit Moda Magazine

Дали како држава во однос на воспитно-образовната дејност потфрливме уште во почетокот на деведесеттите?! — AdviserEdu / Educating

Образовната стратегија на една земја треба да ја трасира визијата за нејзината иднина и да игра водечка улога во реализацијата на таа визија преку креирање на една сеопфатна и прифатлива мисија. Дали ние како држава потфрливме во оваа насока уште пред 30 години?! Добар дел од европските земји кои на почетокот од деведесеттите години го […]

via Дали како држава во однос на воспитно-образовната дејност потфрливме уште во почетокот на деведесеттите?! — AdviserEdu / Educating

Чаро Худо ба Писараш Исоро фиристод, то ба инсон муҳаббат зоҳир кунад, вақте ки инро худаш карда метавонист? — Lost Sheep for Christ

ҲОРУН ЮСУФ -ПАУЛ ҲАКЕТТ | Т ГОЛОГИЯ | 0 7 / 1 1 /2020 Худо қодир аст, ки худро ба инсон зоҳир кунад ва ба офаридаҳои худ гӯяд, ки онҳоро дӯст медорад. Азбаски Худо одамро ба сурати Худ офарид, Ӯ хост, ки дар ин башарият иштирок кунад, то муҳаббати худро ба сатҳҳои худ бардорад. Исо ин пайвандест, ки муҳаббати осмонии Падари худро бо фарзандони рӯи замин пайваст мекунад. […]

via Чаро Худо ба Писараш Исоро фиристод, то ба инсон муҳаббат зоҳир кунад, вақте ки инро худаш карда метавонист? — Lost Sheep for Christ

Саrіbbеаn раѕѕеѕ 65 thоuѕаnd саѕеѕ оf СОVІD-19 but nеаrlу hаlf hаvе rесоvеrеd — ST MAARTEN NEWS sxmgovernment.com

Саrіbbеаn раѕѕеѕ 65 thоuѕаnd саѕеѕ оf СОVІD-19 but nеаrlу hаlf hаvе rесоvеrеd

via Саrіbbеаn раѕѕеѕ 65 thоuѕаnd саѕеѕ оf СОVІD-19 but nеаrlу hаlf hаvе rесоvеrеd — ST MAARTEN NEWS sxmgovernment.com

Фазои корӣ — ОФТОБ

Нафаре, ки пеш аз саргарми кор шудан, аллакай асбоб ва воситаҳои кориро омода мекунад, ба мисли туфанг барои оташ задан тайёр аст. Ҳаракати кӯчаке кофӣ аст, ки он туфанг оташ зада, ҳар чӣ тезтар тирро ба нишон расонад.

via Фазои корӣ — ОФТОБ

Светска Слова — Београд //////// Global Letterforms — Belgrade — rethinking first year design at MICA

Прошле недеље сам имала част да одржим Радионицу Светска слова са групом са Примењене академије у Београду. Радуцкајући у разним програмима — Илустратор, Тинкеркед, Фотошоп — сложили смо 3–д „словне” форме и тиме на свеж начин обележили лепоту ћириличног (а и других) писма. Резултати полако пристижу, и као што видите, феноменални су! Погледајте ту лепоту […]

via Светска Слова — Београд //////// Global Letterforms — Belgrade — rethinking first year design at MICA

Squeezie ft. Nemir – Guépard lyrics — Crownlyric.com

Squeezie ft. Nemir – Guépard lyrics Ј’аіmе раѕ quі t’еѕ quаnd tu fаіѕ tеѕ сарrісеѕЈ’роurrаіѕ t’quіttеr роur с’mаuvаіѕ јеu d’асtrісеЅеntіmеntѕ à rіѕquе, tu fаіѕ tоut роur qu’ј’réаgіѕѕеRéfléсhіѕ, mе fаіѕ раѕ сhаngеr d’аvіѕОn ѕ’dіѕрutаіt, оn ѕ’rhаbіllеОn ѕ’élоіgnаіt, с’еѕt lа vіеТ’еѕ раѕ lа рluѕ bеllе fіllе dе Раrіѕ Аrrêtе un реu d’fаіrе tоn р’tіt numérоТu vеuх qu’оn ѕ’fаѕѕе du mаl quаnd ј’vеuх qu’оn ѕоіt égаuхМuѕсu’ […]

via Squeezie ft. Nemir – Guépard lyrics — Crownlyric.com

РАЗМИШЉАЊЕ О БРОЈАНИЦАМА — TrenutakVecnosti

РАЗМИШЉАЊЕ О БРОЈАНИЦАМА °Бројанице су – уџбеник небеске философије; све библиотеке овог света за осам хиљада година могу да се сакупе у осам речи Исусове молитве. °ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ СИНЕ БОЖИЈИ ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГ °Бројанице видљиво чине невидљивим, а невидљиво видљивим. °Бројанице су лествица која води на доле и увис: на доле – у дубину […]

via РАЗМИШЉАЊЕ О БРОЈАНИЦАМА — TrenutakVecnosti

Општонародно барање за Сулејман Реџепи — AFRIM TAHIRI

ЕДИТОРИЈАЛ Оди си Сулејман Реџепи, оди си! Значи, не оставка, бидејќи ќе се легитимира на оваа функција која ја узурпирал и која насилно ја извршува. Тој треба да си замине и што побрзо да ја ослободи Исламската Верска Заедница, која ја силува речиси половина век. Затоа, оди си, чашата е прелеана. Целиот муслиманскисвет е изненаден […]

via Општонародно барање за Сулејман Реџепи — AFRIM TAHIRI

Легенде о Милошу Обилићу — ТЕОДУЛИЈА

Одједном, у дубини турског фронта заори се страховита вика. На неколико стотина метара у позадини подиже се големи крсташ барјак, за њим други и трећи, и ношени изнад глава људских и коњских, стадоше задирати у масе турских ратника. – Реља Крилати! – викну Милош Обилић и остругама оштро запара трбух Ждралину. – Реља! – као у […]

via Легенде о Милошу Обилићу — ТЕОДУЛИЈА

Стартува мерката „Купувам домашно“: 324 479 граѓани ќе користат помош од 28 милиони евра —

Корисниците се поделени во 4 категории, картичките треба да бидат издадени најдоцна до 18 јули и искористени најдоцна до 15 август Секој граѓанин може од денеска да провери дали е корисник на домашната платежна картичка. Списоците на корисниците согласно дефинираните критериуми со владината уредба се изготвени и конечната листа е објавена на веб-страницата http://www.kupuvamdomasno.gov.mk, која […]

via Стартува мерката „Купувам домашно“: 324 479 граѓани ќе користат помош од 28 милиони евра —

ШТО СЕ ПРАВАМ ВО КАРАНТИН — Креирај-Cпособности

Веќе е 8-та недела на карантин, и конечно почнувам да ја пронаоѓам основата. Додека моето ниво на стрес е сè уште многу високо во повеќето денови, јас го наведувам како точка да останам продуктивна, да правам работи со кои уживам да го ублажам стресот, да се справам со задачите за жешко враќање и многу повеќе. […]

via ШТО СЕ ПРАВАМ ВО КАРАНТИН — Креирај-Cпособности

Со #ЗдравиНавики до грижа за менталното здравје — ПСИНАПСИС

Соочени со бројни предизвици во време на пандемијата, младите од Општинска Организација на Црвен Крст Гази Баба покренаа иницијатива за кампања за здрави навики, преку која на младите ќе им се пружат еден вид на насоки за тоа на кој начин можат да се грижат за себе и за своето здравје во овој период. Од […]

via Со #ЗдравиНавики до грижа за менталното здравје — ПСИНАПСИС

Си организирате ли средба (дејт) сами со себе? — Creative Transformation

Дали некогаш сте организирале средба за себе? Да. Дали некогаш сте се однеле себе на средба, на дејт? Необично, нели? Може се прашувате какво е ова трик прашање. Како можете сами со себе да одите на средба. Можете да го правите тоа, пожелно е да го правите. Понекогаш толку многу од своето време го посветуваме […]

via Си организирате ли средба (дејт) сами со себе? — Creative Transformation

From Scotland- From North Macedonia : Beginnings & Interruptions — Here’s The Artists

(please scroll down for the text in English) Од Шкотска Последниот ден од она што до тогаш, за сите нас претставуваше нешто сосема нормално, онаа реалноста каква што ја познававме во Шкотска, по некоја чудна случајност, започна во петокот на 13 (март). Следејќи ја рутината на дневниот ред, отидовме во нашите канцеларии, како и вообичаено, […]

via From Scotland- From North Macedonia : Beginnings & Interruptions — Here’s The Artists